а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блазе

Вид збор: Извик
За изразување некому восхит, задоволство, радост, среќа (обично во состав со заменка).
Англиски: blissful
Примери:
Блазе на тие што нашле место за вечен почит!
Блазе им на заљубените!
Кој си слуша мајка и постари, блазе си му!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи