а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блажи

блажат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Има благ, сладок вкус.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlson
Примери:
Шеќерот и медот блажат.
2. Се заслади; изеде нешто благо, слатки.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Употреба: Гастрономија , Разговорно
Примери:
Децата блажат усни со мед.
3. Прави нешто да биде благо, смалува острина, лутина и сл.
Англиски: soothe Албански: ëmbëlson
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со топол глас ја блажи мајкината грижа и старост.
Слатка песна тагата ја блажи.
Блажи ги раните со мелем.
4. мрси
Албански: ushqehet majmë
Изведенки
блажење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи