а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блажина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Својство на благ, сладок.
Англиски: sweetness Албански: mirësi, ëmbëlsi
Примери:
Усти полни блажина.
Ја вкуси блажината на лубениците.
2. блаженство
Англиски: bliss Албански: lumturi, hare
Примери:
Милина и блажина.
Во душата се разлева некаква блажина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи