а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блажен

блажениот
Вид збор: Придавка
Што е исполнет со чувство на голема среќа, на големо задоволство; што изразува чувство на среќа, радост, блаженство.
Англиски: blissful
Примери:
блажен живот
блажена насмевка
блажено спокојство
Изведенки
1. блажено прил.
Пример: Живееше блажено.
2. блаженост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи