а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благосостојба

(едн.) благосостојбата
Вид збор: Именка, женски род
Добар и удобен живот, богатство, материјална сигурност.
Англиски: prosperity Албански: mirëqënie
Употреба: Економија
Примери:
Ред, мир и благосостојба.
Народна благосостојба.
Материјална благосостојба.
На старост живееше во благосостојба.
Општа благосостојба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи