а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благородник

мн. благородници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16200
Припадник на висок, аристократски род.
Англиски: nobleman
Употреба: Историја
Примери:
благородник по крв и по род
благородник и прислужник
вљубен благородник
полски благородници
двајца благородници од замокот
Изведенки
1. благородница ж.
мн. благородници
2. благородничка ж.
мн. благороднички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК