а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благороден

благородни
Вид збор: Придавка
1. Што има високи морални својства.
Англиски: humane Албански: fisnik
Примери:
благороден пријател
благородно момче
благородни луѓе
2. Што е од висок род.
Англиски: noble Албански: fisnik
Употреба: Историја
Примери:
Претставник на една благородна лоза.
благородна дама
3. Што дава богат род, што е од висококвалитетна сорта.
Англиски: high yield Албански: pjellor
Примери:
благородно растение
благородни жита
Изрази
Благороден метал - метал што не кородира.
Благородни метали - злато, сребро, платина.
Изведенки
благородност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи