а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благолик

благоликиот
Вид збор: Придавка
Што има благ лик, пријатен израз на лицето.
Англиски: mellow looking
Примери:
Благолик, сериозен човек.
Благолики деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи