а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благозвучен

благозвучниот
Вид збор: Придавка
Што има благ звук, што звучи пријатно, милозвучен.
Англиски: melodious
Примери:
Благозвучен збор.
Благозвучна фраза.
Изведенки
благозвучност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи