а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благодушен

благодушниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52820
Што е со блага, со добра душа.
Англиски: good-natured
Примери:
Благодушна болничарка.
Благодушен градител на цркви.
Благодушен војник.
Изведенки
благодушност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи