а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благодат

мн. благодати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12804
1. Благослов, милост што се бара од Бога, божји дар.
Англиски: blessing Албански: hirësi, bekim
Употреба: Црковен термин
Примери:
Божји благодат
Архиерејот побара благодат и мир од Господ Бог.
благодат од небеса
Изговорен благослов носи благодат во животот.
2. Општо добро за човекот.
Англиски: blessing Албански: hirësi, bekim
Примери:
благодат е трпезата
благодатот на водата
благодати на цивилизацијата
Се пее и се велича личноста за која се пее, посакувајќи му многу среќа и благодати.
Изведенки
благодат ж.
благодатта
Пример: благодатта на сонцето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи