а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благодатен

благодатниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23515
Што дава, носи благодат.
Англиски: blessed
Примери:
Благодатна роса.
Благодатен порој.
Изведенки
благодатно прид.
Пример: Сончевината благодатно плисна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи