а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благодарствен

благодарствениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40340
Што изразува благодарност.
Англиски: grateful
Примери:
Благодарствен одговор.
Благодарствена реч.
Благодарствено писмо.
Благодарствени химни.
Изведенки
благодарственост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи