а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благодарница

мн. благодарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24817
Писмена изјава на благодарност за нешто.
Англиски: thank-you letter Албански: mirënjohje, falënderim
Употреба: Административен термин
Примери:
Благодарници и плакети добија установи, организации и поединци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи