а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благодари

благодарат; благодарам, благодариме; благодарил
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 1703
Изрази, изразува благодарност, признателност за сторено добро.
Англиски: thank Српски: захвалити Албански: falënderoj Бугарски: благодаря Грчки: συχαριστώ
Примери:
Ви благодарам многу.
Благодариме за вниманието.
Благодарете му на Бога!
Децата благодареа за подароците.
Валијата учтиво му благодари.
Изведенки
благодарење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи