а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благодарен

благодарниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4666
1. признателен
Англиски: grateful Албански: mirënjohës
Примери:
Многу сум ви благодарен за укажаната помош.
благодарен сопруг
благодарни деца
2. Што изразува благодарност.
Англиски: grateful Албански: mirënjohës
Примери:
благодарна насмевка
благодарен поглед
3. Што донесува добар резултат.
Англиски: useful Албански: i dobishëm, i leverdishëm
Примери:
благодарна тема
благодарна задача
Изведенки
1. благодарно прил.
Пример: Поздрави благодарно.
2. благодарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи