а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благоглаголив

благоглаголивиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 49690
Што сака, што умее мноту да зборува.
Англиски: eloquent
Примери:
Благоглаголив учител.
Благоглаголиво добредојде.
Изведенки
благоглаголивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи