а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благоволи

благоволат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47560
пожелува, сака
Англиски: please
Примери:
Бог благоволи да ги спаси оние кои веруваат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи