а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благоверник

мн. благоверници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е правоверен, чист во верата, со христијанска доблест.
Примери:
Императорот на Византија, благоверникот Михаил Трети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи