а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благоверен

благоверниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 43200
Правоверен (обично пред титулите на старите владетели).
Употреба: Архаизам
Примери:
Благоверни и христољубиви господари.
Благоверната царица Милица.
Благоверна дружина.
Изведенки
благоверност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК