а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благден

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54500
празник
Англиски: holiday
Употреба: Архаизам , Црковен термин
Примери:
Во големиот салон на изложбената галерија ќе се одржи традиционалната манифестација „На Велигден на благден“. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи