а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

благајник

мн. благајници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19338
1. Тој што раководи со благајната.
Англиски: treasurer Албански: arkëtar
Употреба: Економија
Примери:
Началник и благајник.
2. Тој што прима уплата и врши исплата на парични средства.
Англиски: cashier Албански: arkëtar
Употреба: Економија
Примери:
Обичен благајник со добри плата.
Благајник во училиштето.
Изведенки
1. благајничка ж.
мн. благајнички
2. благајнички прид.
благајничкиот
Пример: благајнички запис