а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

би

Вид збор: Честичка
1. Формообразувачка, заобразување можен начин (потенцијал).
Англиски: would
Примери:
Тој би викнал, би зборувал.
Тие би останале.
2. Во изрази, обично клетви.
Англиски: should
Примери:
Да би дал бог да се попалиш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи