а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бич

мн. бичеви
Вид збор: Именка, машки род
1. Плетена врвца од кожа, прицврстена за дрвена прачка што служи за терање добиток.
Англиски: whip Албански: kërbaç, kamzhik
Примери:
Со бич во рака.
Црн бич.
Секој ден е сведен, та нема господари, нема бич.
Два замавтани бича.
2. Казна, несреќа, зло.
Англиски: punishment Албански: dënim, e keqe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Божји бич.
Сме заслужиле бич што судбината ни го плете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи