а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бичува

бичуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 38428
1. Удира, тепа со бич.
Англиски: whip Албански: frushkulloj, fshikulloj, rrah me kamzhik
Примери:
Бичува силно.
2. Остро критикува.
Англиски: criticize Албански: kritikon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ги бичува фанариотските црковни великодостојници.
Сатирикот безмилосно ја бичува стварноста.
Изведенки
бичување ср.
глаг. им.