а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бичкиџија

мн. бичкиџии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што бичи со бичкија.
Турски: bıçkıcı
Употреба: Архаизам
Примери:
Бичкиџијата сече по десет трупа на ден.
Изведенки
бичкиџиски прид.
бичкиџискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи