а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бичкија

мн. бичкии
Вид збор: Именка, женски род
Рачна пила од дрвена рамка и челичен лист со остри запци на долниот раб.
Англиски: saw Турски: bıçkı
Употреба: Архаизам
Примери:
Запците од бичкијата.
Секирите на дрварите и бичкиите на бичкиџиите.
Изведенки
бичкиџиски прид.
бичкиџискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи