а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бичи

бичат
Вид збор: Глагол, несвршен
Сече, реже трупци за штици, греди и сл.
Англиски: saw Турски: biçmek
Примери:
Бичкиџијата бичеше ноќе.
Аврам бичи тополи.
Изведенки
бичење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи