а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биче

мн. бичиња
Вид збор: Именка, среден род
Мало од бик.
Англиски: bull
Употреба: Земјоделство , Зоологија
Примери:
Слабо биче.
Стадо бичиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи