а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бицепс

мн. бицепси
Вид збор: Именка, машки род
Мускул на горниот дел на раката.
Латински: Musculus biceps brachii Англиски: biceps Албански: biceps
Употреба: Анатомија
Примери:
вежби за бицепс
развиени бицепси
десен бицепс
FlexiMac
 менување на македонски глаголи