а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бифтек

мн. бифтеци
Вид збор: Именка, машки род
Парче товедско месо од задниот дел на грбот, покрај 'рбетот.
Англиски: beefsteak Албански: biftek
Употреба: Гастрономија
Примери:
пржен бифтек
печени бифтеци
два бифтека во чинија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи