а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бит-пазар

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Пазар за сѐ и сешто.
Англиски: flea market Турски: bitpazarı
Примери:
Голем бит-пазар.
Изведенки
битпазарски прид.
битпазарскиот
Пример: битпазарски влечки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи