а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

битумен

(едн.) битуменот
Вид збор: Именка, машки род
1. Смола што се добива како резултат на распаѓањето на животински и растителни остатоци (петролеј, нафта, асфалт).
Англиски: bitumen Албански: bitumen
Употреба: Хемија
2. Вештачки продукт (смола од камен јаглен).
Англиски: bitumen Албански: bitumen
Употреба: Хемија
Изведенки
битуменски прид.
битуменскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи