а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

битов

битови
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на бит, начин на живот.
Англиски: essential
Примери:
Битов амбиент.
Битови приказни.
2. фолклорен
Англиски: folkloristic
Примери:
Битова драма.
Битови белези.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи