а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

битка

мн. битки
Вид збор: Именка, женски род
1. Вооружен судир меѓу две војски.
Англиски: battle Српски: битка Албански: betëje Бугарски: битка Грчки: αγώνας
Примери:
жестока битка
крвава битка
2. Борба воопшто, за надмоќ, за превласт.
Англиски: battle
Употреба: Преносно значење
Примери:
животна битка
револуционерна битка
битка за јазикот
битка со стихијата
партиска битка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи