а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

битисува

битисуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 31696
1. живее, егзистира
Англиски: exist
Примери:
Битисува под бедни услови.
2. завршува, исчезнува
Англиски: expire, disappear
Употреба: Архаизам
Примери:
Денот полека битисува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК