а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

битиса

битисаат
Вид збор: Глагол, свршен
заврши, скончи
Англиски: finish, expire Турски: bitti
Употреба: Архаизам
Примери:
Муабетот битиса.
Војната битиса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи