а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

битисан

битисаниот
Вид збор: Придавка
пропаднат
Англиски: finished Турски: bitkin
Примери:
Битисан човек.
Битисана работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи