а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бистрица

мн. бистрици
Вид збор: Именка, женски род
1. Бистра вода.
Англиски: clear water Албански: ujë i çiltër, i pastër
2. Бистар, паметен човек.
Англиски: intelligent person Албански: person intelegjent
Употреба: Преносно значење
Примери:
Голема бистрица.
Ти си бистрица на мајка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи