а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бистрина

(едн.) бистрината
Вид збор: Именка, женски род
1. Својство на тоа што е бистро.
Англиски: clarity Албански: çiltërsi, qartësi
Примери:
Позната е бистрината на Охридското Езеро.
2. Ведрина, сјај.
Англиски: clearness Албански: çiltërsi, shkëlqim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Небесна бистрина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи