а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бискуп

мн. бискупи
Вид збор: Именка, машки род
Католичко свештено лице што управува со бискупија.
Англиски: bishop
Употреба: Црковен термин
Изведенки
бискупски прид.
бискупскиот
Пример: Бискупска парохија. Бискупска трпеза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи