а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бирократизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Воведување бирократија.
Примери:
Компјутеризацијата на процесите и постапките ќе значи и намалување на можноста за корупција и отстранување на бирократизацијата.
Не верувам дека треба да се фиксираме на бирократизацијата на процесот, туку на конкретните работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи