а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

био

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки, обично термини од различни науки што ги означуваат односите со живата природа.
Англиски: bio
Примери:
биологија, биохемија, биографија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи