а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биоразградлив

биоразградливи
Вид збор: Придавка
Што може да се разгради на биолошки, природен пат.
Англиски: biodegradable
Употреба: Екологија
Примери:
биоразградливи ќесиња
биоразградливи материјали
FlexiMac
 менување на македонски глаголи