а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биопсија

мн. биопсии
Вид збор: Именка, женски род
Земање делче од орган или од ткиво на жив организам за микроскопски преглед заради утврдување на промените на клетките.
Англиски: biopsy
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи