а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биомаса

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Маса создадена од живи организми во одреден локалитет.
Англиски: biomass
Употреба: Екологија
Примери:
Биомасата може да се употребува за производство на топлина, горива, и струја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи