а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука за живата природа, за законитостите во развојот на живиот свет.
Англиски: biology Албански: biologji
Употреба: Наука
Примери:
Студира биологија.
2. наставен предмет
Албански: biologji
Употреба: Преносно значење
Примери:
Час по биологија.
3. учебник
Англиски: textbook Албански: libër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Денес купив биологија.
Изведенки
биолошки прид.
биолошкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи