а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

биографија

мн. биографии
Вид збор: Именка, женски род
1. Опис на животот на некоја личност.
Англиски: biography
Употреба: Литература
Примери:
Биографија на писател.
Биографија од младоста.
2. Документ што ја опишува кариерата на кандидатот којшто конкурира за некоја позиција.
Англиски: resumé
Употреба: Административен термин
Изведенки
биографски прид.
биографскиот
Пример: Биографски податоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи