а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бинокл

мн. бинокли
Вид збор: Именка, машки род
Оптичко средство за набљудување во далечина што се фиксира на носот со мал лост или со една рачка, што се држи в рака.
Англиски: binoculars
Примери:
Командантите со бинокли ги гледаа јавачите.
Држи бинокл в рака.
Театарски бинокл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи