а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бинлак

мн. бинлаци
Вид збор: Именка, машки род
Голем стаклен сад за течност, во форма на шише, оплетен со прачки или заштитен на друг начин.
Турски: binlik
Примери:
бинлак од десетина оки
бинлаци со вино
два бинлака ракија
Изведенки
бинлаче ср.
мн. бинлачиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи